top of page

Kállay Katalin

Kállay Gábor

Az Excanto Együttes vezetője, a Budapesti Műszaki Egyetemen szerzett villamosmérnöki diplomát, majd ezután kezdte meg zenei tanulmányait a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen, ahol 1985-ben végzett. Elsősorban opera- és koncerténekesként ismert, de meghatározó alakja a magyar régizenei életnek is. A Camerata Hungarica, a Mandel Quartet és az Affetti Musicali énekes és hangszeres szólistája, mely együttesekkel a világ legrangosabb koncerttermeiben és fesztiváljain lépett fel. Régizenészként, valamint opera – és koncerténekesként számos hanglemezfelvételt készített, olyan karmesterekkel dolgozott együtt, mint Lamberto Gardelli, Giuseppe Patane, Doráti Antal, Nicholas McGegan. Zeneszerzéssel is foglalkozik, az EMB-nél etűdgyűjteménye, átiratai és saját darabjai is megjelentek. Az Artisjus komolyzeneszerzői osztályának tagja. A Weiner Leó Konzervatórium, a Ferencvárosi Ádám Jenő Zeneiskola valamint a Keszthelyi Reneszánsz és Barokk Napok hangszeres kurzusának blockflöte-és kamarazene tanára. Kitüntetései: Artisjus díj ( előadói) 1983, megosztott Bartók-Pásztory díj 1992, Artisjus díj (tanári) 2009.

Kállay Katalin a Weiner Leó Zeneművészeti Szakközépiskolában tanult brácsát Papp Sándornál és blockflötét Czidra Lászlónál, majd a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem zenetudományi tanszakán és a Szegedi Tudományegyetem régizene-blockflöte szakán folytatta tanulmányait, ahol tanára Lőrincz László volt. A historikus előadásmóddal kapcsolatos ismereteit Peter Holtslag, Prehoffer Gábor és Anneke Boeke mesterkurzusain mélyítette el. Számos régizene együttesben játszik (Camerata Hungarica, Mandel Quartet, Sebastian Consort, Marquise, Excanto, Musica Profana, Savaria Barokk Zenekar, Tercina); koncertezett Londonban a Hungary in Focus és a Docklands (2002) Fesztiválokon, Kimboltonban (Kimbolton Kastély), Nicosiában, Innsbruckban, Trierben, Ljubjanában és Velencében (Velencei Karnevál). Szerepelt a Budapesti és a Gödöllői Tavaszi Fesztiválon, a Börzsöny Barokk Napokon, a Budapesti Bach-héten, a Csíkszeredai Régizene Fesztiválon, a Zempléni Napokon, a Seviqc Brezice Régizene Fesztiválon (Ljubljana), az Ars Antiqua Europae In Via Gothica Fesztiválon (Csetnek), a Várnai Nemzetközi Zenei Fesztiválon, valamint állandó közreműködője a Művészetek Völgye Fesztiválnak. Budapesten fellépett, többek között, a Zeneakadémia Nagytermében, a Művészetek Palotájában (Fesztivál Színház), a Régi Zeneakadémián, az Óbudai Társaskörben, a Nádor teremben, a Rádió Márványtermében és a Bartók Béla Emlékházban. Olyan muzsikusokkal dolgozott együtt, mint Czidra László, Németh Pál, Vashegyi György, Vásáry Tamás, Philip Pickett, Penelope Rapson (Fiori Musicali, England), Gwendolyn Toth (Artek, New York), Peter Zajíček (Musica Aeterna, Pozsony). Tanított a Budapesti Kortárstánc Főiskolán, jelenleg a Weiner Leó Zeneiskola és Zeneművészeti Szakközépiskola valamint a Győri Reneszánsz és Barokk Hét hangszeres kurzusának kamarazene–és blockflötetanára. A gyakorlati zenélésen és a tanításon kívül rendszeresen ír zenekritikákat, műsorismertetőket, programfüzeteket a  Művészetek Palotája, a  Muzsika és a Müpa Magazin számára.

Hatéves korában kezdett csellózni Kovácsné Angyal Magda növendékeként, majd Déri György tanítványa volt a Bartók Béla Konzervatóriumban. Tanulmányait a Zeneakadémián, Csurgay István osztályában folytatta, ahol 2006-ban szerzett diplomát. Ezt követően Német Állami Ösztöndíjjal (DAAD) a kölni Zeneművészeti Főiskolán Maria Kliegelnél folytatta tanulmányait. 2008 szeptemberétől TA ösztöndíjjal a Montclair State Egyetemen (USA) tanult, Nicholas Tzavaras és a Shanghai kvartet növendékeként. 2004 tavaszán első díjat nyert az Alpok-Adria Nemzetközi Csellóversenyen, Olaszországban, majd 2007-ben, Londonban a Beethoven Piano Society of Europe által rendezett kamarazenei versenyen első helyezést ért el, szonáta kategóriában. 2010 januárjában beválogatták a 13 legjobb csellista közé az 5. Unisa Nemzetközi Vonósversenyen Dél-Afrikában. Részt vett Ralph Kirshbaum, Tsuyoshi Tsutsumi, Philippe Muller, Guido Schiefen, Déri György, Alberto Portugheis, Gulyás Márta és Martin Lovett mesterkurzusain. 2010-ben beválogatták a Tanglewood Nyári Zenei Fesztiválra, ahol olyan híres művészekkel dolgozhatott együtt mint Joel Krosnick, Emanuel Ax, Steven Ansell, Norman Fischer, Pieter Wispelwey, Rafael Frühbeck de Burgos, Michael Tilson Thomas, Herbert Blomstedt, Stefan Asbury, Robert Spano és John Williams. Tagja a Camerata Hungarica, a Marquise és az Excanto régizene együtteseknek és állandó vendége a Mandel Quartetnek. Rendszeresen játszik a Gwen Toth által vezetett, New Yorkban működő Artek régizene együttessel. 2011 januárjától megkezdte doktori tanulmányait a Stony Brook Egyetemen, ahol tanára Colin Carr.

Győri István

Kállay Ágnes

Klasszikus gitár tanulmányait Roth Edénél kezdte. 1986-ban végzett a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola gitár tanszakán. Tanára Szendrey-Karper László volt. 1991-1993-ig a Hágai Királyi Zeneakadémia régizene tagozatának növendékeként lantot tanult. Ettől kezdve foglalkozik régi pengetős hangszerekkel. Tanára Toyohiko Satoh volt. Fellépett, mint a Liszt Ferenc Kamarazenekar szólistája, koncertezett a Magyar Rádió Zenekarával, a Fesztiválzenekarral és az Orfeo Zenekarral is. Számos hangversenyen és lemezen közreműködik szólistaként és kísérő játékosként itthon és külföldön.

Várallyay Ágnes

1994-ben diplomázott a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskolán hegedűművész-tanárként. Számos régizenei kurzuson vett részt. Barokk hegedűt és kamarazenét tanított a szegedi Főiskolán, valamint a Józsefvárosi ill. a Ferencvárosi Zeneiskola tanára volt. Játszott az Erkel Ferenc Kamarazenekarban, a Concerto Armonico-ban, alapító tagja és koncertmestere volt az Orfeo Zenekarnak. Jelenleg a Németh Pál vezette Savaria Barokk Zenekar koncertmestere, a Tercina és a Musica Profana együttes tagja és más régizenei formációk közreműködője, a Győri Reneszánsz és Barokk Hét barokkhegedű-tanára. Számos hanglemezfelvétel szólistája, 2007-ben a Hungaroton kiadásában mutatta be M. L. Lombardini Sirmen 6 hegedűversenyét.

Várallyay Ágnes 1989-ben zongoraművészi, 1993-ban csembalóművészi diplomát szerzett a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen. Tanárai Lantos István, Solymos Péter és Sebestyén János voltak. 1990-1992-ig az amsterdami Sweelinck Konzervatóriumban Bob van Asperen növendéke, 1992-ben a Nemzetközi Lipcsei Bach Verseny díjazottja.1994-2009 között a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem tanársegédje, majd adjunktusa. 2008-ban szerzi meg a Doctor Liberalium Artium (DLA) fokozatot. Rendszeresen koncertezik itthon és külföldön is (USA, Japán, Törökország, Anglia, Franciaország, Németország, Ausztria) szólistaként és kamaramuzsikusként, zongora- és csembalóművészként egyaránt. Számos Hungaroton lemez közreműködője. Gyakran játszik az alábbi zenekarokkal: Europian Union Chamber Orchestra, Kammerphilharmonie Amade, Matáv és MÁV Szimfonikus Zenekar, Solti Kamarazenekar, 2004-től a Savaria Baroque állandó csembalistája.

A kibővített Excanto együttesben játszó tagjaink:

Vitárius Piroska

bottom of page